Explanation / Important formulas:
 In a simple series, the difference between two consecutive numbers is constant
 Example: 27, 24, 21, 18, __
 [Rule: There is a difference of (3) between each item. The missing number in this case is 15]
 Example: 3, 4, 6, 9, 13, 18, __
 [Rule: Add 1 to the difference between two adjacent items. After the first number add 1, after the second number add 2…etc In this case the missing number is 24]
 Check whether adjacent numbers in the series change based on a logical pattern
 Example: 2, 4, 12, 48, __
 [Rule : Multiply the first number by 2, the second number by 3 and so on The missing number is 240]
 See if you can find a rule that involves using two or more basic arithmetic functions (+, , ÷, x). In the below series, the functions alternate in an orderly fashion
 Example: 5, 7, 14, 16, 32, 34, __
 [Rule: Add 2, multiply by 2 , add 2, multiply by 2 etc. the missing item is 68]
 There can also be series, they difference themselves create a series:
 Example : +2, /3, x4, 5
 [Rule: The number advance by intervals of 1 and the arithmetic function change in an ordinary sequence here the next Arithmetic function will be 9(3+6=9)]
In a more complex series the differences between numbers may be dynamic rather than fixed, but there still is a clear logical rule.
More Information: https://en.wikipedia.org/wiki/Series_(mathematics)
Instructions to take Aptitude Test
 Click on start to start taking the test.
 Click on the option (A, B, C or D) to figure out the right answer.
 You can answer multiple times till you get the right answer.
 Once you get the right answer, explanations (if any) for the same will be showcased down.
 On click of list, you get to see total no of questions, no of questions you answered and no of questions pending to answer.
 On click of question number you will go to that particular question.
 On click of END your test will end.
 On click of ‘Get Results’ you will get to see correct answer for each questions.
Test  Number Series
Number Series  Question And Answers
If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.
You scored %%SCORE%% out of %%TOTAL%%.
Your performance has been rated as %%RATING%%
Question 1

A

196

B

215

C

217

D

225

2 cube1 = 7
3 cube+1 = 28
4 cube1 = 63
5 cube+1 = 126
6 cube1 = 215
Question 2

A

275

B

341

C

583

D

493

Question 3

402, 388, 410, 396, 418, 404, ____
A

412

B

416

C

422

D

426

410+8 = 418 418+8 = 426
The two series are combined together
Question 4

A

2676

B

2

C

445

D

86

1, 2,6,21,86,445,2676
The wrong term has to be found out
1 *1+1 = 2
2*2 + 2 = 6
6*3+3 = 21
21*4+4 =88
88*5+5 =445
Hence, 86 is wrong. It should be 88
Question 5

A

45

B

90

C

91

D

35

3, 7, 15, 31
22, 45, ?
The number is doubled and 1 is added to it.
(45*2)+1 = 91
Question 6

A

22

B

27

C

23

D

28

19,20,21,22, and
24, 25, 26...
Question 7

8 2 14 6 11 __ 14 6 18 12
A

7

B

8

C

9

D

10

The sum of the second and second from last number is 20
In this way, 11+9 = 20
Question 8

1, 2, 3, 6, 7, 14, __,30,.....
A

15

B

16

C

17

D

18

1, 3, 7, ?
2, 6, 14, 30
1+2 = 3
3+4=7
7+8 = 15
Question 9

1 2 3 4
2 4 6 ?
A

16 and 8

B

36 and 4

C

25 and 5

D

49 and 7

The numbers in the third row are multiples of 2
So, 16 and 8
Question 10

A

76

B

75

C

74

D

72

Missing number = 37*2+1 = 75
Question 11

A

2/3

B

3

C

6

D

27

1*3 = 3
Question 12

A

11

B

10

C

8

D

9

8, 14, 20...
3+3 = 6
6+3 = 9
Question 13

A

10

B

11

C

13

D

21

3, 6,9,12
1+2 = 3
3+4 =7
7+6 = 13
13+8 = 21
Question 14

A

210

B

240

C

250

D

180

1*2*3 = 6
2*3*4 = 24
3*4*5 =60
4*5*6 = 120
5*6*7 = 210
Question 15

A

579

B

578

C

568

D

478

Missing number = 467+111 = 578
Question 16

A

147

B

162

C

183

D

192

Missing number = 3*72 = 3*49 = 147
Question 17

A

21

B

25

C

27

D

33

i.e +1, +(1+2), +(1+2+3),....
Missing number = 15 + (1+2+3+4) = 25
Question 18

A

34

B

54

C

55

D

56

Missing number = 45 – 11 = 34
Question 19

A

0.9

B

0.82

C

1

D

0.95

Missing number = 0.8+0.20 = 1
Question 20

A

246

B

247

C

248

D

249

Missing number = 121*2+6 = 248
Question 21

A

322

B

332

C

342

D

352

Missing number = 380 – 38 = 342
Question 22

A

0

B

1

C

2

D

3

Missing term = (4/2) + 1 = 3
Question 23

A

115

B

148

C

170

D

181

i.e..., +(11*1), +(11*3), +(11*5),....
Missing number = 104 + (11*7) = 181
Question 24

A

154.5

B

162.5

C

164.5

D

166.5

Missing term = 138+24.5 = 162.5
Question 25

A

1038

B

1998

C

3008

D

3968

Thus, 22 1 = 3,
32 1 = 8,
82 – 1 = 63
Missing number = (63)2 1 = 3969 – 1 = 3968
Question 26

A

24

B

25

C

26

D

27

Missing number = 18 + 8 = 26
Question 27

A

111

B

120

C

121

D

132

Missing number = 80+52 = 132
Question 28

A

37

B

44

C

50

D

55

Thus, 1+3+4 = 8;
3+4+8 = 15;
4+8+15 = 27 and so on.
Missing number = 8+15+27 = 50
Question 29

A

54

B

60

C

66

D

72

I. 3,5,7,9 and
II. 6, 20, 42, (....)
The pattern is followed in II is +14, +22...
Missing number = 42 + 30 = 72
Question 30

A

145

B

129

C

113

D

97

i.e. +22, +23, +24, +25...
Missing number =81+26 = 81+64 = 145
Question 31

A

3

B

6

C

8

D

9

Thus, 6*6 = 36,
3*6 = 18 and so on.
Question 32

A

144

B

216

C

288

D

360

Missing number = 75 * 5 = 360
Question 33

A

43

B

49

C

50

D

59

i.e.., +12, +22, +32, +42....
Missing number = 34+52 = 34+25 = 59
Question 34

A

18

B

27

C

36

D

81

Thus, 1*2 = 2,
2*3/2 = 3,
3*2 = 6,
6 * 3/2 = 9 and so on
Missing number = 18 * 3/2 = 27
Question 35

A

228

B

228

C

352

D

456

I. 19, 38, 114, (.....) and
II. 2, 3, 4
The pattern followed in I is *2, *3...
Missing number = 114*4 = 456
Question 36

A

24

B

22

C

20

D

18

Missing number = 52 1 = 24
Question 37

A

441

B

484

C

529

D

729

i.e. 112, (11+4*1)2, (11+4*2)2...
Missing number = (11+4*3)2= (23)2 = 529
Question 38

A

45.5

B

39.5

C

30.5

D

40.5

Missing number = 13.5*3 = 40.5
Question 39

Missing number = 13.5*3 = 40.5
A

9

B

11

C

13

D

15

Missing number = 13.5*3 = 40.5
Question 40

A

25

B

26

C

27

D

28

Missing number = 15+13 = 28
Question 41

A

92

B

115

C

127

D

131

Thus, (3*2) + 1 = 7
(7*2)+1 = 15
(15*2) +1 = 31 and so on
Missing number = (63*2) + 1 = 127
Question 42

A

60

B

65

C

68

D

70

Missing number = 45+20 =65
Question 43

A

14

B

16

C

18

D

24

Missing number = 9+5 = 14
Question 44

A

97

B

98

C

99

D

100

Missing number = 73+24 = 97
Question 45

A

324

B

243

C

210

D

162

Missing number = 81*3 = 243
Question 46

A

44

B

45

C

46

D

47

Missing number = 33+13 = 46
Question 47

A

22

B

24

C

25

D

26

22,23,24,25, and
21,22,23,24...
Hence, 25 comes next
Question 48

A

8

B

10

C

15

D

20

40/5 = 8
Question 49

A

3

B

3.3

C

3.5

D

3.6

3.6 comes next
Question 50

A

20

B

25

C

30

D

50

80,70,60,50.... and
10, 15, 20 ,....
Hence, 20 comes next
Question 51

A

14, 11

B

15, 12

C

8, 15

D

15, 19

8, 9,10,11,12, and
12,13,14,15...
Hence, the answer is 15, 12
Question 52

1 2 3 4
2 4 6 ?
A

16 and 8

B

16 and 8

C

16 and 8

D

49 and 7

The numbers in the third row are multiples of 2
So, 16 and 8
Question 53

1, 2, 3, 6, 7, 14 ,__,30,....
A

15

B

16

C

17

D

18

2, 6, 14, 30
1+2 = 3
3+4 =7
7+8 =15
Question 54

8 2 14 6 11 _ 14 6 18 12
A

7

B

8

C

9

D

10

The sum of the second and second from last number is 20
In this way, 11+9 = 20
Question 55

A

13

B

14

C

15

D

17

11,12,13,14... and
14, 15, 16...
Question 56

A

22

B

27

C

23

D

28

19,20,21,22,... and
24, 25, 26,...
Question 57

A

45

B

90

C

91

D

35

3, 7, 15, 31
22, 45,?
The number is doubled and 1 is added to it.
(45*2)+1 = 91
Question 58

A

42

B

40

C

38

D

39

549 = 45
454 = 41
411 = 40
Question 59

A

5

B

8

C

10

D

1

5 x3 =15
15 x 5 = 75
75 x 7 = 525
525 x 9 = 4725
Hence, the answer is 5
Question 60

A

344

B

2401

C

347

D

1221

7+1 = 8
7*7= 49
49+1= 50
8*7= 56
56+1= 57
49*7 = 343
343+1 = 344
Question 61

A

90

B

86

C

84

D

176

882 = 86
Question 62

A

6

B

5.8

C

5.5

D

5.2

0.9 is added to each number
4.9+0.9 = 5.8
Question 63

A

46

B

38

C

44

D

42

2 is added to the next number
This is repeated
40+2 = 42
Question 64

A

17

B

15

C

13

D

11

19, 17,15,13,11...
17 is present between all numbers
So the next number in the series is 17
Question 65

A

4

B

8

C

6

D

5

The next number is added by 2
6+2 = 8
Question 66

A

70

B

80

C

75

D

88

8+7
15+9
21+11
............
63+17 = 80
Question 67

A

5

B

6

C

10

D

9

It can also be taken as the combination of the two series
5, 6,7,8,9, and
4, 3,2,1,0...
Question 68

A

5

B

4

C

2

D

1

Question 69

A

8

B

64

C

49

D

81

Question 70

A

43

B

42

C

45

D

44

2, 3, 5,7,11
The next prime number is 13
30+13 = 43
Question 71

What number should come next?
A

(1/3)

B

(1/8)

C

(2/8)

D

(1/16)

In other term to say, the number is divided by 2 successively to get next result
4/2 = 2
2/2 = 1
½ = ½
(1/2)/2 = ¼
(1/4)/2 = 1/8 and so on
Question 72

7, 10,8,11,9,12.... What number should come next?
A

7

B

10

C

12

D

13

Question 73

A

20

B

22

C

23

D

26

First, 2 is subtracted then 4, then 2 and so on
Question 74

A

12

B

14

C

27

D

53

Question 75

A

7

B

8

C

12

D

13

60/2=30 & 302=28
28/2=14 & 14 2=12
Question 76

A

2

B

3

C

4

D

cannot be determined

=1/ (11/2) =2
Question 77

A

20

B

25

C

30

D

50

Question 78

A

108

B

148

C

162

D

216

Question 79

A

4.2

B

4.4

C

4.7

D

5.1

Question 80

A

52

B

56

C

96

D

128

First, multiply by 2 and then subtract 8
Get Results