[vc_row][vc_column][vc_toggle title=”Explanation / Important formulas:” el_id=”1481454282462-60885454-0285″]
Explanantion:
Series:
The terms or elements follow a definite law in series but it cannot be generalized. You should know, what is the definite relationship between numbers which make the set of given terms in series. Addition, subtraction, multiplication, division, transposition of terms and series generally form such series. The different questions asked may depend upon the following:
Odd number/Even number/Prime numbers
- The series may consist of odd numbers/even numbers or prime numbers except one number, which will be the odd man out. Hence, before solving numerical on this topic must revise all basic concepts.
Perfect squares/Cubes:
- Squares: 9, 16, 49, 81 ….
- Cubes: 27, 64, 125, 216 ….
Multiple of numbers:
- The series contains numbers which are multiple of different numbers.
Example: 4, 8, 12, 16, 20…..
Numbers in A.P./G.P.
- Geometric progression: x, xr, xr3, xr4
- Arithmetic progression: x, x + y, x + 2y, x + 3y are said to be in A.P.
- The terms in series may be arithmetic or geometric progression.
Difference or sum of numbers:
- The difference between two consecutive numbers may increase or decrease
Cumulative series:
- In this type, the third number is the addition of previous two numbers.
Example: 2, 4, 6, 10, 16, 26 ……
Power series:
- In this type, the terms are defined on the basis of powers of numbers; the number may be expressed in the form of n3 – n.
Example: If n = 4, n3 – n = 60 / If n = 5, n3 – n = 120…
Series: 60, 120, 210, 336 … - The series of numbers may follow different sequence as shown below:
(n2 – 1), (n2 + 1), (n2 – n), (n3 – n), (n2 – n + 1), (n2 – n – 1), etc
[/vc_toggle][vc_toggle title=”Instructions to take Aptitude Test” el_id=”1481454372988-cd8f0f96-30f0″]
- Click on start to start taking the test.
- Click on the option (A, B, C or D) to figure out the right answer.
- You can answer multiple times till you get the right answer.
- Once you get the right answer, explanations (if any) for the same will be showcased down.
- On click of list, you get to see total no of questions, no of questions you answered and no of questions pending to answer.
- On click of question number you will go to that particular question.
- On click of END your test will end.
- On click of ‘Get Results’ you will get to see correct answer for each questions.
[/vc_toggle][vc_toggle title=”Number Series ( Odd Man out) – Test” el_id=”1481454458410-9a4a39ac-c8b7″]
Number Series (Odd Man Out) - Question and Answers
Question 1 |
21
| |
17 | |
14 | |
3 |
Question 2 |
27
| |
100
| |
125
| |
343
|
Question 3 |
10
| |
45 | |
54
| |
75
|
Question 4 |
396
| |
427
| |
671
| |
264
|
Question 5 |
28
| |
21 | |
24
| |
30
|
Question 6 |
9
| |
23
| |
25
| |
36
|
Question 7 |
19 | |
17 | |
5 | |
12 |
Question 8 |
61 | |
71 | |
73 | |
81 |
Question 9 |
751 | |
853 | |
981 | |
532 |
Question 10 |
263 | |
383
| |
331 | |
551 |
Question 11 |
-5 | |
-145 | |
-255 | |
-195 |
30 - 35 = -5
-5 - 40 = -45
-45 - 45 = -90
-90 - 50 = -140
-140 - 55 = -195
-195 - 60 = -255
Hence, -145 is wrong. -140 should have come in place of -145
Question 12 |
105 | |
216 | |
888 | |
1784 |
(3576-8)/2 = 1784
(1784-8)/2 = 888
(888-8)/2 = 440
(440-8)/2 = 216
(216-8)/2 = 104
(104-8)/2 = 48
Hence, 105 is wrong. 104 should have come in place of 105
Question 13 |
84375
| |
1120 | |
15 | |
3 |
3
5
3 × 5 = 15
5 × 15 = 75
15 × 75 = 1125
75 × 1125 = 84375
Hence, 1120 is wrong. 1125 should have come in place of 1120.
Question 14 |
95 | |
45 | |
32 | |
21 |
21 + 11 = 32
32 + 13 = 45
45 + 15 = 60
60 + 17 = 77
77 + 19 = 96
Hence, 95 is wrong. 96 should have come in place of 95
Question 15 |
40 | |
81 | |
320 | |
2560 |
5
5 × 2 = 10
10 × 4 = 40
40 × 2 = 80
80 × 4 = 320
320 × 2 = 640
640 × 4 = 2560
Hence, 81 is wrong. 80 should have come in place of 81.
Question 16 |
165 | |
142 | |
153 | |
130 |
Question 17 |
277
| |
271 | |
263 | |
241 |
241
241 + 22 = 263
263 - 15 = 248
248 + 22 = 270
270 - 15 = 255
255 + 22 = 277
277 - 15 = 262
Question 18 |
162
| |
111 | |
52 | |
27 |
27 + 32 = 36
36 + 42 = 52
52 + 52 = 77
77 + 62 = 113
113 + 72 = 162
Hence, 113 should have come in place of 111
Question 19 |
5556
| |
925 | |
185 | |
6 |
6 × 2 + 2 = 14
14 × 3 + 3 = 45
45 × 4 + 4 = 184
184 × 5 + 5 = 925
925 × 6 + 6 = 5556
Hence, it is clear that 184 should have come instead of 185
Question 20 |
8 | |
158
| |
316 | |
8 |
3 × 2 + 2 = 8
8 × 2 + 2 = 18
18 × 2 + 2 = 38
38 × 2 + 2 = 78
78 × 2 + 2 = 158
158 × 2 + 2 = 318
Hence, 316 is wrong and 318 should have come in place of that
Question 21 |
12
| |
9 | |
23 | |
2 |
2 + 1 = 3
3 + 2 = 5
5 + 3 = 8
8 + 4 = 12
12 + 5 = 17
17 + 6 = 23
ie, 8 should have come in place of 9
Question 22 |
46 | |
106
| |
510 | |
1050 |
(1050 - 30)/2 = 510
(510 - 26)/2 = 242
(242 - 22)/2 = 110
(110 - 18)/2 = 46
(46- 14)/2 = 16
(16- 10)/2 = 3
Hence, 110 should have come in place of 106
Question 23 |
25
| |
109 | |
46 | |
221 |
445
(445-3)/2 = 221
(221-3)/2 = 109
(109-3)/2 = 53
(53-3)/2 = 25
(25-3)/2 = 11
(11-3)/2 = 4
Clearly, 53 should have come in place of 46
Question 24 |
40 | |
30 | |
37 | |
25 |
Hence, in place of 40, right number is 37+5 = 42
Question 25 |
255 | |
1296 | |
81 | |
1 |
Hence, in place of 255, the right digit is 44 = 256
Question 26 |
1024
| |
512 | |
27 | |
1 |
Question 27 |
16 | |
46 | |
16 | |
11 |
Question 28 |
50 | |
38 | |
26 | |
65 |
Hence, in place of 38, the right number was (6×6)+1 = 37
Question 29 |
1 | |
9 | |
17 | |
49 |
But, instead of 42, 17 is given
Question 30 |
169 | |
51 | |
16 | |
1 |
[/vc_toggle][vc_empty_space][vc_btn title=”More Aptitude Question” color=”warning” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fjumpwhere.com%2Faptitude%2F||” button_block=”true”]